ProCN altın gerikazanım 


 

 

PROCN ALTIN SIYIRMA SOLÜSYONU (gold strip )  UYGULAMA

Gerekli ekipmanlar:

Kimyasal eldiven,iş emiyeti gözlüğü,gaz maskesi,HCN gaz ölçüm cihazı,havalandırmalı çeker ocak.

Kimyasallar: 

Procn  Altın sıyırma slüsyonu, Sodyum siyanür (NaCN), Potasyum Kostik(KOH),Hidrojen peroksit (%30 H2O2), Çinko tozu (Zn Powder),%50 Nitrik asit

Procn siyanür ihtiva etmeyen aromatik altın liçi aktivatörü olarak kullanılır MSDS güvenlik formunda olduğu gibi toksit değildir.Altın-gümüş haricinde diğer metallerin çözünmesi gerçekleşmez.Liç süresi altın kaplama kalınlığına göre 5 dakika ila 30 dakika arasındadır.Tüm elektronik atıkların ve altın içeren toprakların hızlı ve verimli liç edilmesinde kullanılır.

Uygulama:

1.Uygun miktarda Procn çözeltisine  1 litre / 15 gram NaCN  (sodyum siyanür)  ilave edilir ve erimesi gözlenir Çalışma sıcaklığı hava şartlarına göre değişkenlik gösterir  35—40 Derece arasında çalışma optimal verimi saylar.

2. Karışım liç yapılmak istenen altınlı malzemeye eklenir yada malzeme sıvı içerisine daldırılır.

3.Çözünme gözlemlenir tüm bileşenlerdeki altınların çözeltiye geçtiğinden emin olduktan sonra bileşenler temiz su ile yıkanır,yıkama suyu çözeltiye ilave edilir. Yıkama suyu çözelti mikltarının % 30 nu geçmemesi tercih edilmelidir.

4.Çözeltide malzemelerden kaynaklanan kirlilik var ise filtre edilmesinde fayda vardır.

6.Çözeltinin 1 litre/  20 mili litre    %30  luk hidrojen peroksit (H2O2)  ilave edilerek 10 dakika karıştırılır.  Hidrojen peroksit; Sodyum siyanürü bozundurarak  altın siyanür bağını kırar. Peroksit ilavesinde Hidrojen siyanür gazı açığa çıkabilir tüm işlemler havalandırmalı bir ortamda yada çeker ocak içerisinde yapılmalıdır.

7.Çözelti içerisine  1 litre / 110 gram  Potasyum kostik (KOH)  ilave edilir ve karıştırılarak erimesi sağlanır. Isınma meydana geleceği için dikkatli olunmalıdır.

8.Çözelti içerisine  1 Litre / 20 gram çinko tozu (Zn Powder)  yavaş yavaş karıştırarak ilave edilir. 1 gram altın için 4 gram çinko tozuna ihtiyaç vardır altın miktarının yüksek olması durumunda çinko ilavesi arttırılabilir.Çözelti 10 dakika karıştırılır. Sıvı renginin koyu kahverengi olması gözlemlenebilir.Çinko fazlalığında sıvı gri rengi alabilir.

9.Çözelti standart laboratuvar filtre kağıdı ile filtre edilir  çinko altın keki filtre üzerinde birikir kek temiz su ile birkaç defa durulanır.Kalan çözelti lisanslı berteraf tesisine gönderilebilir.

10.Çinko altın keki emniyetli bir kap içerisine alınarak yeterli miktarda % 50 konsantreye sahip nitrik ait ile işleme tutulur.Nitrik asit altın hariç tüm metalleri sıvıya geçirecektir.Reaksiyon bitince saf orana yakın altın konsantresi filtre edilip yıkanır. Çıkan altın konsantresi kurutularak eritme işlemine geçilir. Asitli kalan çözeltiye HCL hidroklorik asit damlatılarak gümüş varlığı gözlemlenir.

 

 

 


SİYANÜR BİLEŞİKLERİYLE ÇALIŞMA

 

Bir kimyacı  olarak, tane haline getirilmiş şeker görünümünde olan sodyum ve potasyum siyanür ile çalışmak zorunda kalacaksınız (Sodyum siyanür, CYANEGG olarak yumurta şeklinde de satılır, her bir küçük katı yumurta 28,35 ya da 14,17 gram ağırlığındadır). Ayrıca, beyaz ya da renkli tozlar halinde olabilen gümüş siyanür, çinko siyanür, bakır siyanür gibi siyanür metal tuzları da kullanmanız gerekebilir.

 

Gümüş siyanür, çok ince beyaz toz halinde olup ince toz gibi davranmaya da eğilimlidir. Ölçmek ve tartmak için alınırken yeterli dikkat gösterilmezse, etrafa uçuşacaktır ve bir kısmı burun deliklerine kaçabilir. SİYANÜRÜ, CEREYAN YA DA RÜZGÂR OLAN BİR  YERDE TARTMAYIN. AÇIĞA ÇIKMASI DURUMUNDA

 

TOZLARINI İÇİNİZE ÇEKMEKTEN SAKININ VE KESİNLİKLE EMİN OLMAK İÇİN METAL SİYANÜR TOZLARINI TARTARKEN BURUN MASKESİ KULLANIN. Sodyum ya

da potasyum siyanürü tartarken ya da ölçerken, toz gibi dağılma eğilimi göstermediklerinden ya da yuvarlak katı halde olabileceklerinden bu önlem şart değildir.

 

 

SİYANÜRÜN       (ÖZELLİKLE             ÇÖZELTİ          ŞEKLİNDEYKEN)            CİLDİNİZE             TEMAS

ETMEMESİNE DİKKAT EDİN: Eğer kazara teninize sıçrarsa, sıçradığı yeri hemen bol ılık suyla durulayıp siyanür çözeltisini cildinizden uzaklaştırın (Soğuk suyla da durulayabilirsiniz, ama ılık su daha hızlı bir şekilde temizler), daha sonra bu bölgeye biraz limon suyu ya da sirke uygulayın. Bu yolla vücut tarafından, özellikle kesik ya da yara yoksa çok az siyanür emilmesiyle birlikte, bazı insanlar siyanüre diğerlerinden daha fazla duyarlı olduğundan, siyanürün cilde uzun süreli teması halinde ciltte isilik meydana gelebilir.

 

 

SİYANÜRÜ HİÇ BİR ŞEKİLDE YUTMAYIN: Bu görüldüğü üzere gayet anlaşılabilir bir kural. Bütün siyanür kaplarını etiketleyin ya da zehir sembolünü kullanarak ya da üzerine adını yazarak işaretleyin. Hata olmaması için siyanürle birlikte kullanılan deney tüpleri ve araçlar da etiketlenmelidir. PANZEHİRLER GECİKMEDEN VERİLMEDİKLERİ TAKDİRDE ETKİSİZDİR. BU YÜZDEN BİR LABORATUVARDA  ÇALIŞIRKEN, ETRAFTA BULUNAN KULLANILMIŞ BİR DENEY TÜPÜNDEN YA DA BARDAKTAN SU İÇMEDEN ÖNCE İKİ KEZ DÜŞÜNÜN.


ASİT VE SİYANÜRÜ ASLA KARIŞTIRMAYIN: Asit siyanürle karışırsa hidrojen siyanür (HCN) gazı açığa çıkacaktır. Bu gaz solunduğunda ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bundan dolayı, siyanür daldırma çözeltilerini kullanılmadıkları zaman daima kapalı tutun. Siyanür ve asit daldırma çözeltilerini birbirlerine sıçrayabilecek şekilde yan yana koymayın. Siyanürün daldırma için kullanıldığı odalar ya da depolar iyi bir genel havalandırma sistemine sahip olmalıdır. Üzerinde çalışılan malzemeyi asit daldırma çözeltisinden siyanür daldırma çözeltisine ya da siyanür daldırma çözeltisinden asit daldırma çözeltisine almadan önce mutlaka temiz suyla durulayın. Gümüş kaplamacılar uzun süre tanklarını havalandırmadan çalışırken, dumanın ya da buharın soluma bölgesine ulaşmaması için, siyanür daldırma çözeltilerinin, geniş gümüş kaplama tanklarında, tankın delikli havalandırmasıyla havalanabileceği, muhtemel ve geniş bir başlığın altında kullanılmasını tavsiye ediyorum. Eğer özel bir tank havalandırma sisteminiz yoksa kaplama yaptığınız odanın iyi bir havalandırma sistemi olduğundan emin olun ve gümüş tanklarının etrafında çalışırken, başınızı doğrudan tank üzerine tutmaktan ve tanktan yükselecek buharı solumaktan sakının. Eğer bir havalandırma sisteminiz yoksa, OSHA tarafından istenen şekilde bir havalandırma sistemi edinme konusunu düşünün!

 

 

SİYANÜRÜN TADI VE KOKUSU

 

Bir insan siyanürün tadını nasıl bilebilir diye düşünüyor olabilirsiniz, ama gerçekten sulu bir şekilde tadılmıştır. Aslında eski zamanlarda kaplamacılar, siyanür banyolarındaki siyanürün sertliğini, parmaklarını çözeltiye sokup ellerine yapışan sıvıyı attıktan sonra parmaklarını dudaklarına değdirerek test ederlermiş. BUNU SAKIN DENEMEYİN! Siyanürün tadı son derece acıdır. Birazını ağzınıza aldığınız anda gırtlak kaslarınız neredeyse hemen, boğuluyormuşsunuz gibi daralır ve yutkunamazsınız. Bu, doğanın sizin bu maddeyi yutmanızı engellemek için kullandığı bir yöntemdir. Bazı insanlar siyanürün kokusuna diğerlerinden daha duyarlıdır ama genelde kokusu içine hafif metalik bir koku katılmış ekşi şeftali çekirdeği (öz) gibidir. Siyanürün gaz şeklinde açığa çıktığı yetersiz havalandırılan bir yerde bulunduğunuzda genellikle hemen anlarsınız. Eğer havadaki yoğunluğu fazla ise, önce, şakaklarda zonklamanın ve sonra uyuklamanın takip ettiği bir baş ağrısı hissedersiniz. Eğer böyle bir yerdeyseniz, bütün pencereleri açın ve bir an önce açık havaya çıkın.

 

Eğer madencilik  konusunda deneyimli biriyseniz, bu size siyanür üzerine gereksiz yere konuşmak gibi gözükebilir fakat, söylediklerimiz hem daha deneyimli işçiler hem de yeni başlayan madenciler içindir ve üzerinde çalışacağınız muhtemelen en tehlikeli kimyasal olduğu için, sizden siyanüre karşı gerekli dikkati göstermeniz gerektiğini anlamanızı istiyorum. Gerekli dikkati göstererek ve kurallara uyarak, yılın her günü zararlı sonuçlar olmaksızın siyanürle çalışabilirsiniz

 

 

Eklenmiş Dosyalar: PROCN MSDS ,PROCN Kullanma kılavuzu ,